BUDO Kids program

Počas vedenia tréningov pre “dospelých” sme si uvedomili, že je na čase pripraviť program pre deti so zameraním sa na základy bojových umení bez rozdielu štýlu či druhu – a teda na motoriku, disciplínu a drill. 

Našim cieľom sa stalo vytvorenie jednoduchého sylabu tak aby pokryl to čo vnímame ako nutný základ pre rozvoj motoriky, “fyzičky” ale hlavne toho čo považujeme za dôležité vo svete bojových umení. 

Záleží nám na tom aby sme vedeli deti pripraviť na ich prípadnú cestu bojových umení, nech sa rozhodnú pre akýkoľvek štýl či školu. A táto príprava prebieha hravou formou s dôrazom na opakovanie jednotlivých pohybov, krokov a techník. Nemáme za cieľ deti učiť konkrétnemu štýlu ale pripraviť ich fyzicky na výzvy s ktorými sa môžu stretnúť či už na poli bojových umení ale aj mimo neho. 

Naprieč mnohými štýlmi a školami bojových umení sa opakujú rovnaké základy a to: pevný postoj, presun, základné údery a prípadne bloky a podobne. 

Náš sylabus vychádza zo základov Ju Jutsu, Karate, Judo a Aikido. Spoločné prvky v týchto štýloch sú práve postoje, údery, bloky a samozrejme aj pády – teda spôsob ako padnúť bez toho aby som si ublížil. Práve pády sú najznámejšie práve z Judo, Ju Jutsu aj Aikido, ale ani Karate nie sú cudzie. Rovnako ako aj bloky, známe z Karate sa používajú v nácviku Ju Jutsu a tak ďalej. 

Vzali sme teda spoločné prvky a spojili ich do celku tak aby sa deti mali možnosť zoznámiť s akýmsi prierezom –  a teda majú možnosť aj zistiť čo ich baví, čo im ide a v čom sa môžu zlepšiť a zároveň sa zabaviť, niečo naučiť a rozvíjať sa. 

Pre tento účel sme vytvorili aj 5 základných stupňov, v ktorých budú môcť deti postupovať a pritom si overovať základné zručnosti a znalosti z tréningov. 

Nejedná sa o prísne “skúšky” ale skôr o kontrolu dosiahnutého miľníku kde si môžu deti overiť a vyskúšať aké to je trénovať a dosiahnuť niečo hmatateľné – ďalší stupeň, míľnik. 

V prvom rade nám ide o to aby sa deti zabavili a niečo naučili – no pritom im chceme dať príležitosť dokázať si, že to čo sa naučili vedia ukázať a použiť. 

Základy ktoré si deti v rámci BUDO Kids programu osvoja sú tieto:

  • Pevný postoj
  • Správny pohyb v rámci postojov aj s použitím techniky
  • Základné techniky obrany – bloky a kryty
  • Základné techniky úderov a kopov
  • Základy správneho a bezpečného pádu
  • Všeobecný rozvoj motoriky a kondície
  • Disciplínu a spoluprácu
  • Rešpekt ku svojmu okoliu